Facebook X (Twitter) WhatsApp Telegram Email

 

 

 

INFORME TÉUNICU Y TURÍSTICU: EL MIRADOR DEL FITU

 

INFORME TÉCNICO Y TURÍSTICO: EL MIRADOR DEL FITO Redactor: Arquitecto Paisajista, Historiador del Turismo y Guía Oficial del Principado de Asturias.

 

FICHA TÉCNICA Y ARQUITECTURA (EL "CAZU" DEL FITO)

  • Denominación Oficial: Mirador de La Cruz de Llames (conocido popularmente como El Fito).

  • Año de Inauguración: 1927 (Acta de cesión definitiva firmada el 28 de agosto de 1927).

  • Promotor del Proyecto: El Doctor Pimentel (médico local y visionario del desarrollo de la zona, acompañado por personalidades como José Aquilino Pando). Fue concebido originalmente con el nombre de "mirador-orientador".

  • Autor del Proyecto: El diseño civil corrió a cargo del ingeniero Sánchez del Vallado.

 
      [ Balcón Panorámico Circular ]     <-- Voladizo helicoidal
                   \         /
                    \       /
                     |     |                           <-- Pilar Central Cónico
                   |_____|
            [ Base de Roca ]                  <-- Anclaje kárstico del puerto

Análisis arquitectónico y de ingeniería

La estructura destaca como un hito temprano del uso del hormigón armado en obras civiles de altitud en Asturias. Rompiendo con las tipologías decimonónicas de forja o madera, Sánchez del Vallado proyectó una estructura volada que plantea un desafío visual a la gravedad.

Consta de un pilar central único de sección cónica, profundamente anclado en la roca caliza del puerto, sobre el que se eleva un balcón circular al que se accede por una escalera helicoidal perimetral sin viga de cremallera visible, lo que potencia la sensación de ligereza. Su diseño vanguardista para la época valió que la población local lo bautizara de inmediato con el término asturiano de "El Cazu" (por su semejanza con un cazo o taza de cocina), aunque desde una perspectiva de paisajismo moderno se asimila a una estructura brutalista orgánica que busca reducir al mínimo la ocupación en planta para maximizar el campo visual por encima de la línea de los árboles.

 

Retos constructivos y presupuesto

El emplazamiento supuso un enorme reto logístico para la década de 1920: el transporte de los componentes del hormigón (especialmente el cemento y el metal de mallado) por una vía de montaña en plena fase de modernización. El coste total de la obra fue de 11.144,82 pesetas de la época, una inversión eficiente considerando que se ejecutó en un plazo récord de apenas seis meses.

 

Intervenciones y restauración

Al estar expuesto de manera directa a las duras condiciones de la meteorología cantábrica (alto índice de pluviosidá, ciclos de hielo-deshielo y salinidad por la proximidad al mar), el hormigón sufrió procesos de carbonatación a lo largo de las décadas. Ha sufrido varias restauraciones estructurales para garantizar su seguridad, además de diversas intervenciones de mantenimiento. Las más recientes incluyen trabajos de limpieza, desbroce de especies alóctonas que obstruían las vistas y el cambio y refuerzo de la barandilla perimetral de seguridad para subsanar daños, garantizando así la viabilidad del balcón panorámico.

 

ENTORNO GEOGRÁFICO Y VALOR PAISAJÍSTICO

Ubicación exacta y altitud

  • Coordenadas y Vía: Alto de la Cruz de Llames, Puerto del Fito (carretera AS-260).

  • Límites administrativos: Se sitúa territorialmente en el concejo de Parres (en el entorno de la Parroquia de Cofiño), haciendo frontera inmediata con los concejos de Caravia y Colunga.

  • Altitud: El mirador se eleva exactamente a 598 metros sobre el nivel del mar, aunque la Sierra del Sueve alcanza cumbres notables en el entorno inmediato.

 
                

                   [ MAR CANTÁBRICO ]  (Norte)
                                 ^
                                 |
  (Oeste) Villaviciosa --+-- Colunga / Ribadesella (Este)
                                 |
                                 v
                 [ PICOS DE EUROPA ]     (Sur)

 


Análisis visual de la panorámica (360 grados)

La singularidad paisajística del Fito radica en su carácter de "balcón doble": la extrema cercanía de la alta montaña al mar Cantábrico permite una rotación visual sin paralelismos en la geografía peninsular:

  • Sector Norte-Noroeste / Noreste (La Costa): Una visual limpia del mar Cantábrico. Se divisan con claridad los perfiles costeros y núcleos urbanos de Colunga (con el puerto de Lastres), Caravia, Ribadesella y, en días de gran visibilidad hacia el oeste, la ría de Villaviciosa.

  • Sector Sur-Sureste (El Interior): Contraste orográfico radical. Se extiende de manera majestuosa la cordillera del Parque Nacional de los Picos de Europa (con sus tres macizos visiblemente diferenciados: Occidental o Cornión, Central o Urrieles, y Oriental o Ándara). En primer término, bajo los pies del observador, se encuentra el valle del Sella, las localidades de Arriondas (Parres) y Cangas de Onís.

 

Importancia geológica y ecológica (Sierra del Sueve)

El mirador se asienta en una sierra prelitoral caracterizada por su relieve kárstico, un modelado calizo de dolinas y lapiaces que filtran el agua de manera subterránea. Ecológicamente, el Sueve es conocido por ser el hábitat natural e histórico del asturcón, la raza autóctona de caballo salvaje asturiano que sobrevivió en estos macizos calizos desde la antigüedad. Asimismo, destaca la presencia de la arboleda autóctona, con hayedos que desafían la baja altitud y el clima marítimo.

 

IMPACTO TURÍSTICO E HISTÓRICO

El Fito y el nacimiento del turismo automovilístico

Desde la perspectiva de la historia del turismo en España, el Fito no es solo un punto de observación; es un monumento al turismo burgués de motor del primer tercio del siglo XX. La construcción de la carretera del puerto y la posterior edificación del mirador respondieron a la necesidad de crear un "itinerario de prestigio" para el incipiente automovilismo. Los viajeros adinerados de la época realizaban circuitos que conectaban los balnearios costeros de la marina con el interior de Cangas de Onís y el Santuario de Covadonga. El Fito se diseñó precisamente por y para el automóvil: un punto de parada obligado donde los vehículos de la época podían refrigerar sus motores mientras los pasajeros realizaban el recorrido interpretativo del paisaje desde una balconada segura y elevada.

 

Rutas de senderismo vinculadas

El mirador es el nodo central y punto de inicio de varias rutas de alto valor montañero:

  • Ascensión al Pico Pienzu (PR-AS 71): Es la ruta reina. Nace en el entorno inmediato del mirador. Es un sendero de dificultad media que enlaza con la cumbre del Pienzu (1.161 metros de altitud, la cota más alta de Europa a tan poca distancia de la línea de costa). El recorrido es de unos 10 kilómetros (ida y vuelta) con un desnivel positivo de 600 metros.

  • Ruta al Hayedo de la Biescona: Itinerario descendente de gran valor botánico que se adentra en uno de los hayedos a menor altitud de Europa.

 

GUÍA PRÁCTICA Y LOGÍSTICA PARA EL VISITANTE

Acceso por carretera

El acceso se realiza a través de la carretera autonómica AS-260, que conecta las localidades de Colunga (en la costa) y Arriondas (en el interior).

  • Desde Colunga: 11 kilómetros de ascensión. Carretera de montaña con curvas cerradas (tramos de herradura), muy bien asfaltada pero estrecha en algunos puntos.

  • Desde Arriondas: 12 kilómetros. El asfalto se encuentra en condiciones óptimas, caracterizado por rampas pronunciadas pero de trazado regular.

 

Infraestructura disponible

  • Aparcamiento: Disponibilidad de una zona de aparcamiento gratuito situada a escasos metros del sendero de acceso a la estructura. En temporada alta sufre colapso debido a la gran afluencia de vehículos.

  • Áreas de descanso y señalización: El entorno forestal cuenta con mesas de madera, paneles informativos y cartografía interpretativa de las cumbres de los Picos de Europa visibles.

  • Accesibilidad: El mirador, por su propia naturaleza de 1927, presenta una gran barrera arquitectónica. El acceso final a la plataforma superior se realiza a través de una escalera estrecha y circular sin rampa alternativa, por lo que no es accesible para personas con movilidad reducida o en silla de ruedas. Únicamente el entorno de la base y los paneles informativos del resto del área de descanso son accesibles a nivel de suelo.

 

Recomendaciones climatológicas y estacionales

  • El fenómeno de la "Mar de Nubes": Por su posición entre el mar y la cordillera, es habitual el efecto de inversión térmica que genera un espeso mar de nubes bajo el mirador. Si la niebla se encuentra en el mismo puerto (tapando el mirador), la visibilidad será cero. Es vital consultar estaciones meteorológicas locales antes de subir.

  • Mejor hora para fotografía paisajística:

    • Mañana: Ideal para fotografiar la línea de costa (Colunga y Ribadesella) sin contraluz.

    • Atardecer: Hora perfecta para captar los relieves del Parque Nacional de los Picos de Europa con la luz de poniente, que tiñe las rocas calizas de tonos anaranjados.

  • Época del año: Aunque el verano asegura una mayor estabilidad, la primavera tardía y el otoño ofrecen la mejor versión paisajística por la coloración del hayedo del Sueve y la mayor nitidez atmosférica posterior a los días de lluvia.

 

 

 


Bable

 

FICHA TÉUNICA Y ARQUITEUTURA (EL "CAZU" DEL FITU)

  • Denominación Oficial: Mirador de La Cruz de Llames (conocíu popularmente como El Fitu).

  • Añu d'Inauguración: 1927 (Acta de cesión definitiva roblada el 28 d'agostu de 1927).

  • Promotor del Proyeutu: El Doctor Pimentel (médicu llocal y visionariu del desarrollu de la zona, acompañáu por personalidaes como José Aquilino Pando). Foi concebíu originalmente col nome de "mirador-orientador".

  • Autor del Proyeutu: El diseñu civil corrió al cargu del inxenieru Sánchez del Vallado.

      [ Balcón Panorámico Circular ]     <-- Voladizo helicoidal
                   \         /
                    \       /
                     |     |                           <-- Pilar Central Cónico
                   |_____|
            [ Base de Roca ]                  <-- Anclaje kárstico del puerto

Analís arquiteutónicu y d'inxeniería

La estructura destaca como un finxu tempranu del uso del formigón armao n’obres civiles d’altitú n’Asturies. Rompiendo con les tipoloxíes decimonóniques de forxa o madera, Sánchez del Vallado proyeutó una estructura volada qu'asitia visualmente un desafíu a la gravedá.

Consta d'un pilar central únicu de seición cónica, fondamente fondáu na roca caliar del puertu, sobre'l que se llevanta un balcón circular al que s'apuerta per una escalera helicoidal perimetral ensin viga de cremallera visible, lo que potencia la sensación de ligereza. El so diseñu vanguardista pa la dómina valió-y que la población llocal lu bautizara darréu col términu asturianu de "El Cazu" (pola so semeyanza con un cazu o taza de cocina), anque dende una perspectiva de paisaxismu modernu asimílase a una estructura brutalista orgánica que busca amenorgar al mínimu la ocupación en planta pa maximizar el campu visual por enriba de la llinia de los árboles.

Retos constructivos y presupuestu

L'asitiamientu supunxo un enorme retu loxísticu pa la década de 1920: el tresporte de los componentes del formigón (especialmente'l cementu y el metal de malláu) per una vía de monte en plena fase de modernización. El costu total de la obra foi de 11.144,82 pesetes de la dómina, una inversión eficiente considerando que s'executó nun plazu récor de namás seis meses.

Intervenciones y restauración

Al tar espuestu de manera direuta a les dures condiciones de la meteoroloxía cantábrica (altu índiz de pluviosidá, ciclos de xelu-desxelu y salín pola proximidá al mar), l'hormigón sufrió procesos de carbonatación a lo llargo de les décades. Sufrió delles restauraciones estructurales p'asitialu en seguridá, amás de delles intervenciones de caltenimientu. Les más recién inclúin trabayos de llimpieza, desbroce d'especies alóctones que torgaben les vistes y el cambéu y refuerzu de la barandilla perimetral de seguridá pa iguar los daños causaos por vandalismos, garantizando asina la viabilidá del balcón panorámicu.

ENTORNU XEOGRÁFICU Y VALOR PAISAXÍSTICU

Allugamientu exactu y altitú

  • Coordenades y Vía: Alto de la Cruz de Llames, Puertu del Fitu (carretera AS-260).

  • Llendes alministratives: Asítiase territorialmente nel conceyu de Parres (na redolada de la Parroquia de Cofiñu), de frontera inmediata colos conceyos de Caravia y Colunga.

  • Altitú: El mirador llevántase exactamente a 598 metros sobre'l nivel del mar, anque la Sierra del Sueve algama cumes bulto na redolada inmediata.

 

                

                   [ MAR CANTÁBRICO ]  (Norte)
                                 ^
                                 |
  (Oeste) Villaviciosa --+-- Colunga / Ribadesella (Este)
                                 |
                                 v
                 [ PICOS DE EUROPA ]     (Sur)

 

 


Analís visual de la panorámica (360 graos)

La singularidá paisaxística del Fitu anicia nel so calter de "balcón doble": la estrema cercanía de la alta montaña al mar Cantábricu dexa una rotación visual ensin paralelismos na xeografía peninsular:

  • Sector Norte-Noroeste / Noreste (La Mariña): Una visual llimpia del mar Cantábricu. Adíquense con claridá los perfiles costeros y nucleos urbanos de Colunga (col puertu de Llastres), Caravia, Ribadesella y, en díes de gran visibilidá escontra l'oeste, la ría de Villaviciosa.

  • Sector Sur-Sureste (L'Interior): Contraste orográficu radical. S'estiende de manera maxestosa la cordelera del Parque Nacional de los Picos d'Europa (colos sos tres macizos visiblemente estremaos: Occidental o Cornión, Central o Urrieles, y Oriental o Ándara). En primer términu, baxo los pies del observador, s'atopa la vallina del Sella, les llocalidaes de Les Arriondes (Parres) y Cangues d'Onís.

 

Importancia xeolóxica y ecolóxica (Sierra del Sueve)

El mirador asítiase nuna sierra prellitoral carauterizada pol so relieve kársticu, un modeláu caliar de dolines y lapiaces que filtren l'agua de manera soterraño. Ecolóxicamente, el Sueve ye conocíu por ser el hábitat natural ya históricu del asturcón, la raza autóctono de caballu selvaxe asturianu que sobrevisión nestos macizos caliares dende la antigüedá. Coles mesmes, destaca la presencia de l'arboleda autóctona, con fayedales que desafíen la baxa altitú y el clima marítimu.

 

IMPACTU TURÍSTICU E HISTÓRICU

El Fitu y el nacimientu del turismu automovilísticu

Dende la perspeutiva de la historia del turismu n'España, el Fitu nun ye namás un puntu d'observación; ye un monumentu al turismu burgués de motor del primer terciu del sieglu XX. La construcción de la carretera del puertu y la posterior edificación del mirador respondieron a la necesidá de crear un "itinerariu de prestixu" pal incipiente automovilismu. Los viaxeros adineraos de la dómina realizaben circuitus que conectaben los balnearios costeros de la mariña col interior de Cangues d'Onís y el Santuariu de Covadonga. El Fitu diseñóse precisamente por y pal automóvil: un puntu d'aselu obligáu onde los vehículos de la dómina podíen refrigerar los sos motores mientres los pasaxeros realizaben el percorríu interpretativu del paisaxe dende una balconada segura y elevada.

Rutes de senderismu venceyaes

El mirador ye'l nodu central y puntu d'aniciu de delles rutes d'altu valor montañeru:

  • Ascensión al Picu Pienzu (PR-AS 71): Ye la ruta reina. Naz na redolada inmediata del mirador. Ye un senderu de dificultá media qu'enllaza col cume del Pienzu (1.161 metros d'altor, la cota más alta d'Europa a tan poca distancia de la llinia de mariña). El percorríu ye d'unos 10 quilómetros (ida y vuelta) con un desnivel positivu de 600 metros.

  • Ruta al Fayedal de la Biescona: Itinerariu descendiente de gran valor botánicu que s'enfusa n'unu de los fayedales a menor altitú d'Europa.

GUÍA PRÁUTICA Y LOXÍSTICA PAL VISITANTE

Accesu per carretera

L'accesu realízase al traviés de la carretera autonómica AS-260, que coneuta les llocalidaes de Colunga (na mariña) y Les Arriondes (nel interior).

  • Dende Colunga: 11 quilómetros d'ascensión. Carretera de monte con curves zarraes (tramos de ferradura), perbién asfaltada pero estrecho en dellos puntos.

  • Dende Les Arriondes: 12 quilómetros. L'asfaltu atópase en condiciones óptimes, carauterizáu por ramples pronunciaes pero de trazáu regular.

Infraestructura disponible

  • Aparcamiento: Disponibilidad d'una zona d'aparcamientu gratuito asitiada a escasos metros del senderu d'accesu a la estructura. En temporada alta sufre colapsu por mor de la gran arribación de vehículos y autobuses compartíos colos de los Llagos de Covadonga.

  • Árees de descansu y señalización: La redolada forestal cunta con meses de madera, paneles informativos y cartografía interpretativa de los cumes de los Picos d'Europa visibles.

  • Accesibilidá: El mirador, pola so propia naturaleza de 1927, presenta una gran barrera arquitectónica. L'accesu final a la plataforma superior faise a traviés d'una escalera estrecha y circular ensin rampla alternativa, polo que nun ye accesible pa persones con movilidá amenorgada o en siella de ruedes. Namás la redolada de la base y los paneles informativos del restu del área de descansu son accesibles a nivel de suelu.

 

Encamientos climatolóxicos y estacionales

 

  • El fenómenu de la "Mar de Nubes": Pola so posición ente'l mar y la cordelera, ye habitual l'efeutu de inversión térmica que xenera una trupa mar de nubes baxo'l mirador. Si la borrina atópase nel mesmu puertu (tapar el mirador), la visibilidá va ser cero. Ye vital consultar estaciones meteorolóxiques llocales enantes de xubir.

  • Meyor hora pa fotografía paisaxística:

    • Mañana: Ideal pa fotografiar la llinia de mariña (Colunga y Ribadesella) ensin contraluz.

    • Atapecer: Hora perfecta pa captar los relieves relieves y relieves de los Picos d'Europa cola lluz de poniente que tiñe les roques caliares de tonos anaranxaos.

  • Dómina del añu: Anque'l branu asegura una mayor estabilidá, la seronda ufierta la meyor versión paisaxística pola coloración del fayedal del Sueve y la mayor nitidez atmosférico posterior a les lluvia de setiembre.